تبلیغات
فطرس

فطرس
قالب سایت
نظر سنجی
این سایت تا چه حد نظر شما را جلب كرد؟


حدیث موضوعی
حدیث موضوعی
ذکر روز
اوقات شرعی
http://www.islamupload.ir/user_uploads/iukafolabbas3772/357.jpg

برای مطالعه متن شش جلسه آموزش نوكری(مداحی)و دانلود تصویری شب دوم این مراسم كه توسط حاج محمود كریمی آموزش داده شده به ادامه مطلب این پست بروید.


جلسه اول:              

الف)بحث معرفت شناسی :

مهمترین بخش درمداحی این اصل میباشد و پایه و اساس كار میباشد، باید خدمت شما عارض شوم كه این حقیر در بحث معرفتی سر رشته ای ندارم و فقط به دوستان عرض میكنم كه:

1-دعای پدر و مادر 
2--نماز اول وقت 
3-احترام به دیگران 
4-خوش عهدی(اینكه به كسی قول می دهید یعنی اینكه اول به حضرت زهرا قول می دهید پس خانم رو سركار نزارید،سرساعتی كه قول می دهید خانم سر قرار منتظر نشسته است)
5-پشت سر دیگران حرف نزنید،حتی در دل
6-هر روز بع از نمازصبح خود یك روضه كوتاه برای خودتان بخوانید،(حتی در یك خط) مثلا: از آب هم مضایقه كردند كوفیان.(فقط حالت گریه به شما دست بدهد كافیست. زیاد هم نیاز نیست 1-2 دقیقه)


ب)وضعیت نگاه به كاغذ اشعار:

1-در درجه اول سعی فرمایید تا اشعار رو حفظ بكنید تا نیازی به دیدن كاغذ نباشد و ازچشمان زیاد استفاده نشود.
2-كاغذی كه در دست شماست نباید جلوی صورت شما را بگیرد،باید از چشمان شما فاصله داشته باشد.
3-اشعار را قبل از مراسم 3-4 بار بخوانید كه وقتی در حین مراسم مشغول خواندن میباشید بتوانی یك مصراع را از رو بخوانید و یك مصراع را به جمعیت نگاه بكنید.(باید از طریق دیدن مستمعین با آنها ارتباط برقرار بكنبد.)ج)تپش قلب در صدا:

علت این است كه گاهی اوقات در حین خواندن صدا تقسیم میشود و كوتاه و بلند میشود، و همین ضربان قلب میباشد كه به علت استرس در مجلس به وجود می آید.
را پیشگیری از ایجاد تپش قلب: باید با آرامش كامل مجلس را شروع كرد.و درپیش خود این طوری تلقین نمایید كه انگار به جز شما كس دیگری در مجلس كنار شما نیست و دارید برای خودتان میخوانید.د)وقت شناسی در مداحی:

اگر به شما گفته شده كه ده دقیق بخوانبد شما 7 دقیقه بخوانید و باید در مداحی وقت شناس بود و قبل از وقت تنظیم شده مجلس را تمام بكنید.


نكته پایانی جلسه اول:

باور در مداحی:
باید در مداحی باور قلبی داشت. باید باور داشت كه واقعه كربلا داستان نیست.اگر برای من وشماها داستان به نظر بیاید برای مردم عادی یك تخیل واقع میشود.


جلسه دوم:الف:طرز میكروفن گرفتن:
برای نحوه ی میكروفن گرفتن باید به فایل تصویری زیر كه برای شما عزیزان درست شده است مشاهده بفرمایید.

ب:طرز نشستن بر روی صندلی:
برای یادگیری طرز صحیح نشستن بر روی صندلی باید به فایل تصویری زیر كه برای شما عزیزان درست شده است مشاهده بفرمایید.

ج:آموزش انتقال صدا از كام به حنجره:
صدا باید هم از كام خوانده شود و هم از حنجره.اگر فقط از كام و فقط از حنجره خوانده شود بعد از مدتی موجب اختلال در تارهای صوتی خواهد شد.وطرز انتقال صدا از كام به حنجره به صورت زیر آموزش داده شده است:

*نكته:دوستانیكه شرایط یادگیری ردیف های دوازدهگانه ی آوازی برایشان فراهم نیست حتما باید نحوه ی آموزش قرائت قرآن را یادبگیرند.چون یكی از شرایط اصلی در آهنگ سازی میباشد.

د:آموزش شناخت دستگاه:
تعریف دستگاه=یك سلسله اصوات ونغماتی شبیه به هم همانند رشته كوه میباشد.برای یادگیری و دستگاه شناسی فایل زیر را دانلود نمایید.

ذ:نكات ایمنی و پزشكی در مداحی:
كبد: كار آن=بسته بندی مایحتاج خون میباشد.
*نكته:اگر خواننده در حین خواندن خود قرص و محكم بخواند،بعد ازیك ربع قندخونش به زیر60 قرار میگیرد.وقتی هم كه قندخون به زیر60 برسد این امكان برای شما فراهم نیست كه وسط خواندنمثلا یك قاشق عسل و یا از غذاهای قندی استفاده نمایید تا قندخون تامین شود،به همین علت بعد از یك ربع بدن ازكبد حدود170گرم چربی دریافت میكند وتبدیل به قند و به خون می فرستد.پس اگر قند به خون نرسد كبد از چربی ذخیره شده مقداری دریافت و تبدیل به قند می كند.
*نكته:اگر یك خواننده در طول روز چندمراسم اجرا نماید بدون شك باید گفت كه بعد ازیك مدت كوتاهی به بیماری كبدی مبتلا میشود و كبدش از كار می افتد.چون این اشخاص در یك مراسم به عنوان مثال یك ساعت میخواند و بعد می آید بیرون،دوباره یك مراسم دیگر و بعد میاید بیرون كه در این افراد به كبد دستور داده میشود كه چربی را به قند تبدیل كن دوباره این فرمان لغو میشود كه به اصطلاحی هی سنسورش قطع میشود،و دوباره وصل میشود كه بعد از مدت كوتاهی ممكن است كبدشان ازكار بیفتد و این افراد به مقداری زیادی در معرض بیماری های قندی مبتلا میشوند.

كلیه:بیماری یبوست=این بیماری را اكثر خواننده ها دارند،چون آب بدن این افراد خشك میشود و این بیماری عارض میشود.و بعضی ها فكر میكنند كه اگر از غذاهای با طبع گرم مثل خرما و امثال آن استفاده نمایند اثر این بیماری برملا میشود ،در صورتیكه این كار به ضرر بدن وحنجره میباشد كه ان شالله درجلسه سوم برای  شما توضیح داده میشود.
نكته:باید از غذاهای با طبع خنك استفاده نمایید تا معده ی شما احساس سبكی بكند. و كسی كه طبع گرم دارد حداقل 6 ماه طول می كشد تا طبعش خنك شود.

جلسه سوم:

در ادامه بحث جلسه دوم باید مطالبی را جهت تكمیل آن باید عارض بشویم،كه به صورت زیر برای شما عزیران تشریح میگردد:

1-برای خنك شدن طبع خود از دستورات زیر استفاده نمایید:

الف-از سبزیجات زیاد استفاده نمایید.
ب-از معجون شیرخنك كه تجویز حضرت زهرا(س) میباشد كه شامل(تخم خیار-تخم كاسنی-تخم خرفه-تخم گشنیز) است به مدت 15 روز به صورت( ناشدا) استفاده و بعد از 15 روز به مدت 50 روز هر روز بخورید.


2-منابع معتبر اشعار استفاده در مداحی:

الف-نخل میثم(جلد1-2-3-4)از غلامرضاسازگار
ب-اشك شفق
ج-دل سنگ آب شد
د-هفت دریا تشنگی از آقای سنایی


*نكته اول: در مداحی خواندن اشعار نو و جدید ملاك نمیباشد، زیرا میتوان با خواندن (علی ای همای رحمت) بهترین مراسم را اجرا كرد.


3-راه های مواظب از حنجره:

الف-استفاده از مخدرات برای حنجره مضر میباشد و بعد از مدت چندسال به آن آسیب میرساند و سیستم عصبی را مختل میكند.اگرشخصی از مخدرات استفاده بكند به آن محتاط خواهدشد و موقعی كه حنجره اش در حین خواندن در حین آسیب دیدن میباشد،این شخص قادر به تشخیص  نیست كه حنجره اش در  خال آسیب پذیری هست و این فرد میخواند و بعد از مدتی حنجره اش آسیب می بیند.

ب-استفاده كردن از آب یخ برای حنجره خواننده همانند سم خطرناك هست.
به قول حاج محمودآقا كه:«تیغ موكت بر بخورید ولی آب یخ نخورید»

ج-در حین مداحی وقتی صدای شما گرفت،هیچگاه آب نخورید. سعی كنید با بالا و پایین كردن صدا و اوج و فرود آن از گرفتگی صدای خود پیشگیری نمایید و اگر شما با دستگاه موسیقی آشنا باشید هیچگاه این مشكل برای شما اتفاق نمی افتد.چون اگر دستگاه را بلد نباشید یا بالا میخوانید و یا پایین میخوانید و حنجره شما با گرفتگی مواجه میشود.
اگر درموقع گرفتگی آب بخورید=یك خلطی در هنگامیكه حنجره شما میگیرد ایجاد میشود كه اگر آب بخوریر باعث میشود آن خلط تحت تاثیر دما تحریك شود.

د-در ابتدای خواندن نباید آب بخورید.

ص-وقتی قبل از مراسم حنجره شما گرفتگی مواجه شد از فلفل تند در غذاهای خود استفاده بكنید.


*نكته دوم: در هنگام گرفتگی صدا تا حد اكان از دارو استفاده نكنید.

*نكته سوم(مهم): از «دگزامتازون» و «بتامتازون» استفاده نكنید و در صورت امكان از «سرم رینگر»استفاده شود.


ض-از نوشابه و افزودنیها و اسانس ها اصلا استفاده نكنید.

جلسه چهارم:


موضـوع جلسـه:  الف- پرسش و پاسخ      ب- انتخاب اشعار


سوال یك: درحفظ اشعار و غزلیات با مشكل مواجه هستم.بهترین شیوه برای حفظ اشعار را چه راهی پیشنهاد میكنید؟

پاسخ استادحاج محمودكریمی: در جواب این دوست عزیز اینگونه باید گفت كه آیا ایشان برای حفظ یك غزل اولا چقدر وقت گذاشتند كه با این مشكل روبرو شدند؟ آیا یك شب تا صبح وقت گذاشتند كه نتوانستند آن را حفظ بكنند یا نه؟ اگر یك شبانه روز برای حفظ یك غزل وقت گذاشتند و نتوانستند،من یك راه حل دیگری برای مشكل ایشان پیشنهاد میكنم. ولی فكر نمیكنم كه اگركسی یك شب تاصبح برای حفظ یك شعر وقت بگذارد نتئاند آن را حفظ بكند،زیرا حافظه انسان هرچه بیشتر كار زده بشود،بیشتر گنجایش ذخیره اطلاعات را در خود پیدا میكند.


سوال دو : خبر رسیده است كه حاج محمودكریمی در مراسم های خارج از تهران با یك سری از اطرافیان نزدیك یا به عبارتی مجلس گرم كن های هیات خودشون همرا با صرف هزینه ای گزاف از قبیل هزینه بلیت هواپیما برای پنجاه نفر از اطرافیان و هزینه های جانبی دیگر.آیا این حرفها صحت دارد؟ و شما چطور حاج محمودكریمی شده اید؟

پاسخ استادحاج محمودكریمی: حاج آقا در جواب این آقا با لبخند فرمودند: با مجلس گرم كن ! این حرفها چیه؟
یك خواننده در خونه اهل البیت باید همیشه به درگاه حضرت حق و اهل البیت(ع)احساس نیازمندی بكند تا به او عنایت بشود،محمودكریمی ،محمودكریمی نشد مگر با خاضع بودن و احساس گدایی كردن در خونه اهل البیت(ع).به محض اینكه احساس بكنید بدون رمز نوكری این خاندان براتون خبری شده،می بینید كه خبری نیست.امام حسین(ع) هم خصلت نداره آبروی نوكراشو  ببره،یه طوری لیاقت نوكری رو ازت میگیره كه خودت هم نفهمی،لذا باید باور داشته باشیم.اگر باور داشته باشیم میتون مجلس گرم كن ما خود حضرت زهرا باشه.


سوال سه: شما چقدر با مستمعین خودتان كار میكنید كه تمام اشعار رو با شما میخوانند؟

پاسخ استادحاج محمودكریمی: در جلسات چیذر كه تا الان حدود یازده سال هست كه پا برجا میباشد، ما اگر در هرجلسه یك نكته هم به مستمع بگیم تا الان حدود 400-500 نكته میشه،كه این عمل این طوری نیست كه یك شبه اتفاق بیقته.من هم روی مستمعین خودم كار كردم و بهشون بها دادم.

*نكته معرفتی مداحی: اگر به خودمون این را تلقین كنیم كه برای خودمون كسی هستیم،یه طوری به ما درس داده میشود كه كسی نیستیم،باید همیشه بر این باور باشیم كه بدون نوكری در خونه اهل البیت(ع) هیچ هستیم.هرچه تواضع خرج كنیم بیشتر به ما بها داده میشود.


*نكته مهم : بعضی از دستگاه ها برای دعا خواندن و مناجات خوانی مناسب نیست: مانند دستگاه چهارگاه. این دستگاه برای رجز خوانی  مناسب میباشد.  

(تذكر: ان شالله درجلسه آینده همه دستگاه با توضیحات كامل آموزش داده میشود)

دستگاه رست:  بهترین دستگاه برای مناجات خوانی و خواندن دعا میباشد.دستگاهها مثل رشته كوه هستند،بعضی از گوشه های دستگاه ها با دستگاه های دیگر میتونند متصل شوند و از یك دستگاه به دستگاه دیگر وارد شوند.باید نگاه كرد از گوشه ای كه هم آوا با گوشه دستگاه دیگر میباشد وارد دستگاه دیگر شد.


انتخاب آشعار:
انتخاب اشعار بستگی به سلیقه شما و همچنین سطح سواد شما و اشتهای مستمع شما خواهد داشت.اگرمستمع اهل گریه باشد،آنجا مكان اقتضا میكند بیشتر از غزل مصیبت و شعرهای پرمضمون استفاده بكنید و اگر در جایی مستمع سینه زن خوبی هست باید از اشعار سینه زنی زیاد استفاده بكنید.و باید در اتتخاب اشعار در مجلس خود بحران شناس باشید.

سوال چهار: در پیدا كردن اشعار باید از چه دیوانی شروع كرد؟

پاسخ استادحاج محمودكریمی: اینكه میگویند از دیوان فلانی شروع بكنید و تا دیوان فلانی ختم بكنید اشتباه است.چون شرط اساسی در مداحی این نمیابشد و طبق سخنان مقام معظم رهبری به دیوان صائب اشاره شده است وایشان فرمودند كه صائب خوانی بكنید،یعنی بخوانید اشعار آن را و از سبك اشعاری هم كه هم وزن این دیوان میباشد بیشتر استفاده شود بهتر میباشد. باید از اشعاری استفاده كرد كه همه فهم باشد و بی سواد  و با سواد دچار مشكل نشوند.


سوال پنج: یكی از معضلات بزرگی كه در حال حاضر پیش آمده این است كه اكثر مداحهای معروف كشوری از سبكها و نغمه های ترانه در مداحی استفاده میكنند.نظر شما در این باره چه میباشد؟آیا شما هم وسوسه میشوید از این سبكها استفاده بكنید؟

پاسخ استادحاج محمودكریمی:  از نظر شرعی طبق نظر مقام معظم رهبری اشكال دارد،چون ابتهاج به گناه كمتر از خود گناه هست،زیرا شما یك ترانه ای رو كه اون طرف دنیا باهاش خوندن و رقصیدن رو گرفتین آوردین روی اشعار مداحی گذاشتین. و ممكن است یك نفر حواسش در حین خواندن اون مداحی بره سمت آن ترانه ای كه یك كس دیگری آن را خوانده است.لذا این اشكال برای این امر وارد میباشد. وتنها راه درمان این كار این میباشد كه به سوی این آهنگها رجوع نكنیم و اصلا گوش خود را به این آهنگها عادت ندهیم.چون اگر كسی ترانه و نغمه های حرام را گوش نكند به او در باب آهنگ سازی یك عنایت ویژه از جانب حضرت ارباب میشود و این توانایی را پیدا میكند با تفكر خود آهنگی را مناسب با سلیقه خود ابداع نماید.*نكته در باب آهنگ سازی از حاج محمد صمیمی:

اگر كسی حتی یكبار هم از ترانه ای گوش كرده باشد،این گوش دادن، بعدها اثر سوء خود میگذارد و ممكن است به صورت ناخودآگاه وارد سبكهای ساخته شده شما بشود.


جلسه پنجم:

موضـوع جلسـه:  الف- گریز زدن-روضه خوانی      ب- پرسش و پاسخ


*نكته اول* : گاهی اوقات خوااننده در خواندن خود آلوده میشود.هرچقدر در خواندن ساده ترباشید،به حسابی می توان گفت زرنگ تر می باشید.

*نكته دوم* : در مداحی باید از بحث سیاسی استفاده كرد،كه حضرت امام (ره)فرمودند:گریه برای سیدالشهدا باید سیاسی باشد و فرمودند كه:این داد و قال ها و دسته ها سینه زدنها اسلام را نجات دادند.


گریـز زدن:

یكی از روش های مهم در روضه خوانی میباشد.باید توجه داشت كه بدون منبع هیچ روضه ای را نخواند و گریز زدن های ما روی اصول و اساس باشد.مثلا حاج آقا منصور ارضی در یكی از مراسم هایی كه برای كمك رسانی زلزله زدگان در چندسال اخیر برنامه داشتند این طوری گریز زدند كه:«من امروز این عمل رو دیدم كه مردم اكثرا به جای پتو و غذا و لباس ،شیرخشك آوردند برای بچه ها.چون مردم بیشتر از همه چی تب و تاب بچه كوچیك ها رو دارند.» و بعدش یك روضه حضرت علی اصغر مشتی خوندند.اول جلسه با گریز زدن مجلس رو آماده روضه كردند و بعد روضه خودشون رو خواندند.
این خوب است كه قبل از مراسم برای روضه خواندن خود برنامه ریزی بكنیم كه كجا شعر بخونیم و كجای غزل روضه بخوانیم و كجای آن گریز بزنیم،ولیهمیشه این اتفاق نمی افتد كه با برنامه پیش بروید.چون ممكن است خود مستمع هم گریز بزند. آن وقت هست كه شما باید از برنامه خود خارج بشوید و پا به پای مستمع پیش بروید و به عبارتی تسخیرش بشوید.
اگر متوجه شدید كه موضوعی كه درحضور شماه ست خیلی بهتر است،یه بخشی رو با مستمع پیش می روید و دوباره بر میگردید به داخل شعر و روضه خودتان. خلاصه باید به مستمع بها داد.

*نكته سوم* : گاهی اوقات شما گریز می زنید و مستمع را جلوتر از خودتان می فرستید و شما اصلا از كربلا هیچ حرفی را به میان نمی آورید و میخواهید یك كار روانی با مستمع انجام بدهید و خود مسنمع را روضه خوان جلوه دهید كه با یك مثال مفهوم این جمله به خدمت شما عارض میشود.

مثالی زیبا از گریز زدن:

مثلا شما میگویید كه بریا امام صادق سه چهار تا كفن آوردند و روی این كفن های آورده شده توضیح می دهید و به این فكر می كنید كه اصلا مستمع با شما نیست و گوشش دارد می شنود،ولی ذهنش دارد به فراتر از شما می رود.
می گویید«برد یمنی آوردند و . . .   مستمع را احساسی میكنید.مثلا یكی از مستمعین میگوید: ای بی كفن . . .
شما هم خودتون رو می زنید به اون راه كه اصلا من نمیدونم چی شده.
می گویید: چیه؟چرا داد می زنید؟مگه چی شده؟ مگه كفن آوردن گریه داره؟ و وقتی كه احساس كردین مستمع حسابی گر گرفته است ، ادامه روضه رو به كربلا ربط می دهید.


پرسش و پاسخ:

سوال 1-در مورد اهمیت فاطمیه با توجه بهدیدگاه مقام معظم رهبری صحبت بفرمایید؟
پاسخ استاد حاج محمودكریمی: مقام معظم رهبری فرمودند:من تمام حاجتهام رو جمع میكنم،همه رو یك كاسه میكنم و در روز شهادت مادرم حضرت زهرا(س) به مادرم عرضه میكنم.
بنای عاشورا فاطمیه است. هركسی میخواهد یك محرم خوبی داشته باشد باید یك فاطمیه خوب داشته باشد و دنباله یك فاطمیه خوب یك محرم خوب و همچنین دنباله یك محرم خوب یك فاطمیه خوب داشته باشد.
پیام حضرت حضرت زهرا(س) دفاع از ولایت میباشد. اگر هم كسی یك پرچم از حضرت زهرا بلند بكند كار بزرگی انجام داده است.

سوال2-فاكتورهای اصلی یك جلسه عمومی از لحاظ دید سیاسی جوان چیست؟
پاسخ استاد حاج محمودكریمی: اگر شما مستقیما روی حساسیت ها و روی دیدگاه سیاسی جوان اگشت بذراید هیچ تاثری ندارد.اگرهم پند به جوان بدهید تاثیری ندارد.باید از روی لفافه با او صحبت كرد و فقط به صورت یك تلنگر به او اشاره شود تا تاثیر خود را بگذارد.

جلسه ششم:

موضـوع جلسـه:  الف- پرسش وپاسخ      ب- شیرخنك


سوال یك:اگر سیاسی شدن باعث جداشدن عده ای از جلسه شود تكلیف چیست؟

پاسخ استادكریمی: هیچی،تكلیف همینه،ممكن است یكی هم ناراحت بشود و جلسه را ترك كند.مهم اینه كه حضرت زهرا و شهدا هستند.من یه سوال از شما دارم:اگر امام حسین خودشان سیاسی نبودند،پس چرا در داخل كربلا بمب میگذرانند؟در داخل حرم های ائمه معصومین بمب گذاشته میشود؟پس معلومه سیاسی هستش دیگه؟!

نكته معرفتی: هرگاه احساس كردید كه برای شخص خاصی نمیخوانید وفقط برای سیدالشهدا میخوانید،آن وقت هست كه در مجلس شما جایی برای نشستن نمیباشد.

سوال دو: سلام حاج آقا،لطفا یك فرصتی و یا كانالی برای نقدمستمعین خود ترتیب دهید تا دیگران انتقادهای خود را به شما عرضه نمایند؟

پاسخ استادكریمی: نقد مستمعین به بنده می رسد،فحش و نا سزاهای بعضی ها هم به ما می رسه.اگر هم سازنده باشد عملی میشود و در سایت فطرس این گونه نقدها بررسی میشود.

سوال سه: آموزشگاه كلاسهای آوازهای سنتی میتواند در آهنگ سازی موثر باشد؟

پاسخ استادكریمی: بله،اگر هركسی دستگاه های موسیقی را بلد باشد وبداند خیلی در بحث آهنگ سازی جلو میباشد .

سوال چهار: اگر وجود شخصی در هیات زیان آور باشد ما اجازه داریم او را از هیات بیرون كنیم؟

پاسخ استادكریمی:  خیر،ما مگر چه كاره هستیم؟؟ ما اجازه همچنین كاری را نداریم.چون مهمان كس دیگه ای هستند و صاحب خانه كس دیگری میباشد.اگر هم مشاهده كردید اوضاع وخیم میباشد شما نباید دست به كار بشوید،باید چند تا از میوندارهای شما محترمانه شخص را خارج نمایند و به او تذكر دهند.

سوال پنج: حاج آقا شما جلسه هفتگی و یا ماهانه با ذاكرین برگزار میكنید؟

پاسخ استادكریمی: خیر،بنده كلاس هفتگی و یا ماهانه ندارم.كلاسهای بنده به صورت دوره ای میباشد و دارای مدرك میباشدومعمولا به صورت یك همایشی برای مادحین برگزار میشود و از هر استان چن مداح حضور پیدا خواهندكرد.


سوال شش: فلفل برای قلب مضر نمیباشد؟

پاسخ استاد كریمی:خیر،فلفل قرمز متابولیسم بدن را بالا می برد،ویتامین c دارد.


شیرخنك:


طبع گرم برای خواندن بسیار مضر میباشد،برای خواندن بدون دردسر و گرفتگی صدا به یك طبع سرد نیازمند میباشید وباید از خوراكی های دارای طبع سرد استفاده كنید و ازخرما و خوراكی های طبع گرم خودداری نمایید.
اگر كبد خنك نباشد آب بدن شما را بیرون میكشد.تا حالا متوجه شده اید كه وقتی از خوراكی های گرم استفاده نمودید بدنشما جوش می زند؟؟این جوش ها گاهی اوقات به جای اینكه به روی پوست بزند بر روی حنجره ،تارهای صوتی وحنجره های ریه شما میزند و باعث گرفتگی صدای شما میشود.و تنها را خارج شدن این طبع گرم شیرخنك میباشد كه دستور حضرت زهرا(س)میباشد.

این دستور شامل چهار تخم گیاه میباشد:الف)تخم خیار  ب)تخم كاسنی   ج)تخم خرفه   د)تخم گیشنیز

طریقه مصرف: ابتدا این تخمها را به مقدار مساوی به اندازه 100گرم از هركدام گرفته و مخلوط میكنید و بعد میكوبید تا پودر شود و بعد از آن به انداره یك قاشق و نیم از آن پودر را برداشته و داخل سه لیوان آب ریخته و در داخل ظرف بجوشانید تا به اندازه یك لیوان باقی بماند.این یك لیوان را به صورت ناشدا،گرمفمیل نمایید.وحتما بعد از خوردن نیم ساعت استراحت نمایید.15 روز صبح وعصر مصرف كنیدو بعد از  15 روز فقط 30 روز صبح ها و بعد هر هفته دو الی سه بار مصرف نمایید تا علائم خاصی را درخود مشاهده نمایید.

علائم:از بیماری یبوست جلوگیری میكند-صدای شما را شفاف میكند-رنگ و روی شما را سفید میكند-برای بالا خواند به صدای شما آسیب نمرسد.

توصیه: از خاك شیر هم برای خنك شدن طبعتان زیاد استفاده نمایید.

طبقه بندی: آموزشی،مصاحبه و غیره...،
[ شنبه 8 بهمن 1390 ] [ 02:17 ق.ظ ] [ سید محمد علی میرجلالی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
بیوگرافی سایت


سلام علیكم:
پایگاه اطلاع رسانی "فطرس"

در این پایگاه فقط مداحی های حاج آقا رو برای دانلود می گذاریم و هیچ مطلبی در مورد ایشان نمی نویسیم چون می دانیم ناراحت می شوند.

ایمیل پایگاه:
Fotroc@Ymail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
نوا و نما
******************************* بخش تصویری محرم 1392 *******************************
********************************* نوا *********************************

IranSkin go Up
Online User